608 744 858 info@bubik-vrata.cz

Jsou lepší venkovní rolety nebo žaluzie?

Venkovní rolety nebo žaluzie

Většina stavebníků při stavbě svého vysněného domu dříve či později narazí na otázku stínící techniky a zvažuje, zdali jsou pro něj lepší venkovní rolety nebo žaluzie.

Málokdy jsou však při rozhodování promyšleny všechny klady i zápory toho či onoho řešení, a až po nastěhování noví majitelé zjišťují, jaké benefity jejich výběr nakonec přinesl.

Pojďme se tedy společně podívat, jestli právě pro vaši stavbu budou lepší venkovní rolety nebo žaluzie. Nabízím zde svůj úhel pohledu – tedy jako uživatele rodinného domu, který je opatřený venkovními roletami a zároveň jako montážníka stínící techniky, který se montáží venkovních rolet nebo žaluzií zabývá více než 25let.

Pro začátek se pojďme oprostit od otázky designu, neboť toto téma vnímá každý velmi individuálně, s ohledem na celkové pojetí své stavby a soustřeďme se pouze na technickou stránku věci.


Tepelná úspora v zimě:

Venkovní rolety díky svojí konstrukci a dvoustěnným hliníkovým lamelám, které jsou vyplněny izolační PUR pěnou, mohou snížit náklady na vytápění až o 25 %. Stačí začít rolety systematicky používat. V zimním období je zatáhnout vždy se západem slunce, případně je nechat stažené i když je rodina právě v práci, nebo ve škole. Vzduchová kapsa, která se vytvoří mezi oknem a staženou roletou pak funguje jako další izolační vrstva, skleněné výplně se tolik neochlazují a snižují se úniky tepla z domu.

Také venkovní žaluzie může v úsporách za vytápění pomoci, avšak jednostěnná plechová lamela žaluzie nedosahuje účinku dvoustěnné zateplené roletové lamely.


Tepelná úspora v létě:

Také v letním období mohou venkovní rolety nebo žaluzie pomoci ušetřit náklady za provoz klimatizace. V tomto ohledu budou oba stínící prvky sloužit stejně dobře.

V případě, že klimatizaci doma nemáte, a necháte přes den stažené rolety třeba v ložnici tak, aby do ní nepronikaly sluneční paprsky, navečer oceníte příjemné klima, které vám zpříjemní usínání.


Regulace světla v interiéru:

Tady vynikají venkovní žaluzie, které díky možnosti naklápění lamel umí odstínit sluneční záření, zároveň ale propustit do místnosti dostatek světla. Neumí však nabídnout úplné zatemnění, které nabídne venkovní roleta.

Regulovat světlo pomocí rolety lze pouze tak, že roletu podle potřeby částečně spouštíme například do 1/3, do poloviny atd. S průnikem světla do interiéru pak mohou pomoci perforace mezi jednotlivými lamelami.

Inovativním řešením je v posledních letech roleta s funkcí žaluzie.


Ochrana před zloději:

Už standardní provedení venkovní rolety nabízí slušnou ochranu před vloupáním. Vypáčit staženou roletu není vůbec snadné a většinu zlodějů taková překážka odradí.

Zatažené venkovní rolety navíc mohou poskytnou pocit jistoty, například lidem, kteří se necítí sami doma v bezpečí.

Také venkovní žaluzie mohou od vloupání odradit, přeci jen to nějaká překážka bude, avšak s odolností rolety to srovnávat nelze.

Venkovní rolety nebo žaluzie

Odolnost proti větru:

Pro porovnání odolnosti proti větru jsem vybral nejčastěji instalovanou žaluzii se stabilním profilem Z-90 a venkovní roletu s hliníkovým profilem 37 mm. Porovnávaný rozměr okna šířka 2,2m, výška 2,5m. S narůstající šířkou se odolnost proti větru snižuje.

– Venkovní žaluzie max. 4 Beaufortovy stupnice (tedy 20–28 km/h)

– Venkovní rolety max. 5 Beaufortovy stupnice (tedy 29–39 km/h)

Výše uvedené hodnoty jednotlivých profilů jsou poskytnuty výrobními firmami. Z vlastní zkušenosti však vím, že žaluzie poškozené větrem opravujeme několikrát do roka, naproti tomu k hliníkové venkovní roletě, která by byla poškozená větrem jsem za svou dlouholetou praxi nedostal.


Ochrana proti hluku:

Na otázku, zda vás budou proti hluku lépe chránit venkovní rolety nebo žaluzie je snadná odpověď. V obou případech budou ve stažené poloze rolety i žaluzie do jisté míry odrážet zvuk, avšak dvoustěnná lamela rolety, která je navíc vyplněná PUR pěnou bude proti venkovnímu hluku chránit výrazně lépe. Předokenní rolety pomohou snížit úroveň hluku až o 15 dB.


Ochrana soukromí:

Před nežádoucími pohledy z ulice vás venkovní rolety nebo žaluzie ochrání stejně spolehlivě.

Snad jen za podzimních větrných dnů bude lepší venkovní žaluzie vytáhnout, aby je silný vítr nepoškodil.


Spánek:

Stažené rolety nebo žaluzie budou mít jistě pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku. Venkovní rolety v tomto ohledu však nabídnou možnost úplného zatemnění a snížení úrovně hluku až o 15 dB.


Životnost systému a servis:

Z tohoto porovnání vynechám klasické pohony, solární pohonyovládání, které je u venkovních rolet nebo žaluzií takřka stejné, a budu hodnotit pouze otázku konstrukce.

Dlouholeté zkušenosti se servisem stínící techniky ukazují, že systém hliníkových rolet je poměrně odolný a robustní, nejčastěji se po letech mění plechové závěsy, které slouží k uchycení roletového pancíře ke středové ocelové hřídeli, na kterou se roleta navíjí. Tento typ opravy není finančně náročný.

U venkovních žaluzií bývá po letech užívání slabým místem žebříček, který prostupuje celým nábalem lamel a zajišťuje jejich naklápění. Výměna žebříčku, který je roztřepený nebo potrhaný je už náročnější servisní zásah. Proto je důležité už při samotném výběru dodavatele bedlivě dbát na kvalitu výrobku a kvalitu samotného žebříčku.

Veliký vliv na bezproblémový provoz má také odborná montáž venkovních žaluzií nebo rolet.


Sítě proti hmyzu:

Venkovní rolety s integrovanou sítí proti hmyzu. Velikou výhodou venkovních rolet je také možnost do roletové schránky integrovat svinovací sítě proti hmyzu, které lze ovládat nezávisle na roletě. Tento typ sítě nemusíte nikde přes zimu skladovat, jednoduše je svinete do roletové schránky.

Venkovní žaluzie takovou možnost nemají.

Potřebujete s výběrem poradit? Ozvěte se nám.


Nechám si poradit


BUBÍK - vrata, brány, žaluzie, rolety na Firmy.cz